Punkt szczepień działający przy Szpitalu Powiatowym im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem koordynuje obecnie akcję szczepień nie tylko zainteresowanych Polaków, ale także obywateli Ukrainy.

- Delegowany personel medyczny codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14 szczepi wszystkich chętnych - mówi Jerzy Toczek, koordynator ds. szczepień tutejszego szpitala. Co więcej punkt szczepień zabezpieczony jest we wszystkie szczepionki, zarówno Modernę, Pfizera jak i Johnsona, koordynator potwierdza również, że Zakopane jest przygotowane na szczepienie dzieci i dorosłych także innymi szczepionkami, według kalendarza szczepień obowiązującego w Polsce. - Pragniemy zacząć szczepić ukraińskie dzieci również tymi szczepionkami, które są u nas obowiązujące, a których te dzieci nie miały możliwości przyjąć u siebie w Ukrainie - wyjaśnia Toczek. Na razie takich pacjentów mamy bardzo mało, ale miejmy nadzieję, że z biegiem czasu zaczniemy intensywnie nad tym pracowa.

Tym bardziej, iż wiemy, że w Ukrainie było dość dużo przypadków innych chorób zakaźnych takich jak gruźlica czy odra. Jeżeli ukraińskie dziecko urodziło się już na terenie Polski, to możemy wdrożyć cykl szczepień obowiązujących w naszym kraju - dodaje koordynator.

Lekarze rekomendują przyjmowanie szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 w trzech dawkach. Rekomendują to również dokumenty ministerialne, w których jest jednoznacznie określone, że nawet jeśli ktoś został zaszczepiony na terenie Ukrainy jedną czy dwoma dawkami, a nie ma na to żadnej dokumentacji, to zalecane jest wdrożenie szczepienia od podstawowego czyli pierwsza dawka, druga i ewentualnie trzecie szczepienie przypominające.

Na pytanie co musi posiadać przy sobie obywatel Ukrainy aby móc się zaszczepić odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy paszport lub inny dokument tożsamości, w oparciu o który można będzie wypełnić skierowanie i procedować szczepienie. Tacy pacjenci pojawiają się już w punkcie szczepień.

Aktualna akcja szczepień uchodźców z Ukrainy oraz Polaków nie wymaga wcześniejszej rejestracji, wystarczy pojawić się w punkcie w godzinach 10-14 - codziennie - od poniedziałku do piątku. Co więcej zakopiańska placówka deklaruje przedłużenie tych działań w związku z obecną sytuacją międzynarodową i napływem uchodźców do naszego kraju.