Witojcie Nasi Łostomili

W 2020 roku założony został Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem. W skład Komitetu wchodzą ratownicy tatrzańscy, przewodnicy tatrzańscy oraz społecznicy Podhala. Cel jaki sobie wyznaczyliśmy, to postawienie pomnika Kurierom Tatrzańskim w Zakopanem. Pomnik stanie w Kuźnicach na remontowanym obecnie placu. Cały plac będzie nosił imię Kurierów Tatrzańskich. Będzie stał duży 13 tonowy głaz, a na nim będą trzy postacie. Dwóch kurierów oraz emisariusz, którego przeprowadzają na teren Węgier.

Chcemy uczcić pamięć naszych bohaterów, którzy podczas wojny przechodząc przez Tatry przenosili: broń, rozkazy, meldunki, walutę, sztandary na odcinku Zakopane - Budapeszt. Wszystko to co robili, było potrzebne, aby utrzymać kontakt okupowanego kraju z jego legalnymi władzami przebywającymi na uchodźctwie we Francji a później w Wielkiej Brytanii. Było to bardzo ryzykowne i wielu z kurierów zapłaciło za tą działalność najwyższą cenę.

Skałę już mamy, projekt też. Pan Janusz Jędrzejowski z Zakopanego, nauczyciel, artysta rzeźbiarz dba o najmniejsze szczegóły. Potrzeba niestety sporo pieniędzy, aby wykonać odlewy. Prosimy wiec o wsparcie ludzi dobrej woli. Bardzo dziękujemy.

Apoloniusz Rajwa,
Józef Pitoń,
Kazimierz Gąsienica Byrcyn,
Zbigniew Mrowca
Jędrek Stanek

  • Komitet
  • pomnik
Pliki do pobrania
Pobierz plik (pomnik.pdf)pomnik.pdf1932 kB