Ważne wydarzenie kulturalne dla całej Małopolski – urodziny Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza odbyły się w ostatnią sobotę w Zakopanem. Świętowanie rozpoczęła jak zwykle premiera, w tym roku był to spektakl w reżyserii Grzegorza Brala "Labirynt Schulza". Kolejna część teatralnych urodzin przeniosła się do Sceny Atelier, na której odbył się koncert aktorów Teatru Witkacego, a potem przy tradycyjnym torcie wniesiono toast z okazji tej ważnej rocznicy. W wydarzeniu Powiat Tatrzański reprezentował starosta Piotr Bąk.
Co roku urodziny Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przypadające równocześnie w rocznicę urodzin patrona, to niezwykle ważne wydarzenie, zarówno pod względem artystycznym jak i społecznym dla całej Małopolski. W tym roku dla publiczności przygotowano premierę, spektakl "Labirynt Schulza" w reżyserii Grzegorza Bral, ze znakomitą scenografią i kostiumami Adama Łuckiego. Następnie po krótkiej przerwie goście przenieśli się do niedawno otwartej, nowej Sceny Atelier, dedykowanej młodemu pokoleniu. I tu - tradycyjnie – odbył się koncert w wykonaniu zespołu Teatru Witkacego, a potem nadszedł czas na przemówienia, podziękowania i gratulacje.
Chcę podziękować wszystkim aniołom, które nas chroniły i prowadziły. Panu Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, ponieważ to dzięki niemu próbujemy tworzyć teatr metafizyczny i artystyczny. Tatrom, które dla nas wszystkich są ciągle wyzwaniem, ale też uczą nas pokory. Zakopanemu za piękną tradycję, a nade wszystko wam drodzy przyjaciele. Jesteście naszą siłą. Dziękuję za waszą obecność, życzliwość, dobre słowa, każdy gest sympatii. Za krytyczne myślenie, bo ono jest twórcze. To wy sprawiacie, że istniejemy. Ośmielamy się myśleć, że to co robimy ma jakiś sens. Za 39 lat dziękujemy - mówił Andrzej Stanisław Dziuk, dyrektor Teatru Witkacego.
Teatr Witkacego zaistniał 24 lutego 1985 roku przyjmując imię Stanisława Ignacego Witkiewicza. Założyli go studenci i absolwenci wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Złączyło ich dążenie do artystycznej samodzielności, chęć wspólnego poszukiwania idei oraz sposobów tworzenia, poparte niezgodą na bezwład ówczesnych instytucji kulturalnych.
Mogę powiedzieć, że urodzinowym prezentem Województwa Małopolskiego jest właśnie ta Scena Atelier, gdzie właśnie się znajdujemy. Ale to tak naprawdę nasz wspólny projekt, nie tylko zresztą dla małopolskiej młodzieży. Młodzi ludzie właśnie tutaj będą obcować ze sztuką teatralną pod okiem wybitnych artystów i przygotowywać swoje własne spektakle. Wierzę, że przyniesie to, jeśli chodzi o ich edukację niewymierne efekty. Życzę dyrektorowi Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza Andrzejowi Dziukowi i całemu zespołowi, abyście tak jak do tej pory mogli zawsze prowadzić całkowicie niczym nieskrępowaną działalność artystyczną. Z całego serca życzę Wam naprawdę wielu sukcesów, ale przede wszystkim tej wspaniałej publiczności takiej jak dzisiaj, która towarzyszy Wam przez te wszystkie lata istnienia Teatru. To jest rodzina Teatru Witkiewicza, wspaniali ludzie, wierna publiczność, której również należy bić brawo – podkreślał marszałek Małopolski Witold Kozłowski.
Warto przypomnieć, że Scena Atelier gdzie odbyła się część wydarzeń urodzinowych, to ambitny projekt ukończony pod koniec ubiegłego roku z myślą o najmłodszych odbiorcach. Inwestycja została sfinansowana przez Województwo Małopolskie. Wartość projektu zrealizowanego przez Teatr Witkacego przekroczyła 17,1 miliona złotych. Unia Europejska dała na jego realizację ponad 13,7 miliona, a Województwo Małopolskie blisko 3,5 miliona złotych. Na potrzeby tego unikatowego projektu została przeprowadzona przebudowa, modernizacja i ponowna aranżacja budynku, który znajduje się w ścisłym sąsiedztwie Teatru Witkacego w Zakopanem. To była siedziba dawnego Zakładu Wodoleczniczego doktora Andrzeja Chramca o powierzchni ponad 1000 m2. Teraz stała się ona wyjątkową w skali regionu, nowoczesną przestrzenią o walorach edukacyjnych i kulturalnych.
Założyciele zakopiańskiego Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza podkreślają, że wybór ich patrona nie był przypadkowy- człowiek związany z Zakopanem, pojmujący teatr jako sztukę szczególną. To właśnie teoria Czystej Formy Witkacego, choć pojmowana niestereotypowo, ma duży wpływ na tworzone przedstawienia i atmosferę teatru, w którym prezentowane są rozmaite recitale, koncerty i działa Galeria Teatru. To Teatr zawodowy, profesjonalny i artystyczny.