Ilustracja książki

3 lutego 2019 roku w remizie OSP Nowe Bystre odbyła się premiera i promocja książki "Nowe Bystre - miejsca i ludzie". Wzięli w niej udział zaproszeni goście i władze samorządowe: Starosta Tatrzański Pan Piotr Bąk, Wójt Gminy Poronin Pani Anita Żegleń, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Zakopanem Pani Anna Król Józaga -, Ksiądz Dziekan Krzysztof Kocot, Ksiądz Proboszcz Krzysztof Matuszyk, Prezes OSP Nowe Bystre Andrzej Galica, Wiceprezes OSP Nowe Bystre Stanisław Staszel, Dyrektor Szkoły w Nowem Bystrem Marcin Dyląg wraz gronem nauczycielskim, Prezes ZP Nowe Bystre Kazimierz Staszel, Sołtys Stanisław Kula. Licznie przybyli też mieszkańcy Nowego Bystrego i sąsiedniego Ratułowa.

Inicjatorką idei napisania historii Nowego Bystrego była Pani Renata Styrczula, a prace nad książką trwały półtora roku Książka "Nowe Bystre - miejsca i ludzie" jest pracą zbiorową autorów, którzy napisali:

•    Iwona Stokłosa – Kalendarium najważniejszych wydarzeń w Nowem Bystrem
•    Antonina Łacek – Z wędrówką przez Nowe Bystre, 1860-2017
•    Małgorzata Matuszewska – Nazwiska i przydomki mieszkańców wsi Nowe Bystre
•    Władysław Sikora – Szkoła w Nowem Bystrem w ujęciu historycznym
•    Iwona Stokłosa – Historia Szkoły w Nowem Bystrem
•    Ks. Krzysztof Matuszyk – Parafia miejsce spotkań z Bogiem i ludźmi
•    Agata Chyrzyńska – Ochotnicza Straż Pożarna
•    Zygmunt Staszel – Historia Ludowego Klubu Sportowego „Bystry” w Nowem Bystrem
•    Janina Skupień – Historia dziecięcego zespołu regionalnego „Szarotki” przy Szkole Podstawowej w Nowem Bystrem
•    Anna Zubek – Historia oddziału Związku Podhalan i zespołów regionalnych w Nowem Bystrem
•    Janina Skupień – Moje życie
•    Wspomnienie córek – Jan Łowisz „Łatas”
•    Franciszek Polak „Bogoc” – Koło Nr 71 Nowe Bystre. Historia założenia koła i ważne wydarzenia w skrócie
•    Janina Para, Andrzej Para-Staszel – Polonia bystrzańska w Chicago
•    Aneks – Z księgi uchwał Gminy Zubsuche w Powiecie Nowotarskim 10.07.1867 r. – 13.10.1917 r.

Prace autorów zredagowała Pani Teresa Bafia - nauczycielka geografii w Szkole w Nowem Bystrem.

Premierę książki uświetniły występy nowobystrzańkiej młodzieży i dzieci, którym przygrywali muzykanci. Antonina Łacek zaprezentowała swoje najnowsze wiersze nawiązujące do napisanych wspomnień. Wszyscy autorzy otrzymali podziękowania za wkład w spisaniu historii Nowego Bystrego bowiem w książce zaprezentowane zostały osoby i wydarzenia nieznane dla większości młodego pokolenia.

W wydaniu książki wsparcia finansowego udzielili: Polonia bystrzańska z USA, Franciszek Polak „Bogoc”, oddział Związku Podhalan w Nowem Bystrem, ks. Krzysztof Matuszyk, ks. Dziekan Krzysztof Kocot, Urząd Gminy Poronin, Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Spółka Leśna – Nowe Bystre, sołtys Stanisław Kula, Renata i Franciszek Styrczula, Monika i Łukasz Styrczula, Maria i Stanisław Waliczek, Janina i Tadeusz Hanusiak, Zbigniew Staszel, Zofia i Andrzej Galica, Maria Rzadkosz-Czerwińska, Anna i Tomasz Wrońscy, Krystyna i Wojciech Kois, Zakład Fotograficzny DRI Foto, Piotr Duraj.

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem wsparło organizację premiery książki.

Pani Renata Styrczula pomysłodawczyni wydania książki poinformowała, że cały dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na cele społeczne w Nowem Bystrem.

Książka "Nowe Bystre - miejsca i ludzie" staje się następnym źródłem historycznym dla przyszłych pokoleń w którym znajdą wspomnienia, zdjęcia, opisy wydarzeń z życia nowobystrzańskiej społeczności.

• nowe_bystre_001
  • nowe_bystre_008