Oficjalna delegacja 21. Brygady Strzelców Podhalańskich uświetniła zakopiańskie obchody 126 rocznicy urodzin generała  brygady Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Uroczystość odbyła się przy  Kwaterze Legionistów na zakopiańskim cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej. Uczestniczyły w nich delegacje władz Powiatu Tatrzańskiego, miasta Zakopane, poszczególnych urzędów, ale również mieszkańcy regionu i młodzież, do której uroczystość była skierowana szczególnie. – Osobiście znałem generała brygady Mieczysława Boruty-Spiechowicza – mówił podczas uroczystości Piotr Bąk starosta tatrzański. – Gdy odszedł ze służby dalej aktywnie działał – w Zakopanem spotykał się m.in. z harcerzami, opowiadał o tych rozdziałach historii, które w czasach PRL-u były zabronione. Był ogromnym patriotą, który walczył o niepodległość naszej Ojczyzny i spoczął tutaj na Kwaterze Legionistów zakopiańskiego cmentarza. Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Dariusz Lewandowski przypomniał też dokładną biografię i sylwetkę generała Boruty-Spiechowicza w ostatnich latach związanego z właśnie z Zakopanem. Po odczytaniu Apelu Poległych oddana została salwa honorowa, po której uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy grobach gen. Boruty-Spiechowicza, gen. Andrzeja Galicy i Wincentego Galicy i innych legionistów. Tych którzy zginęli walcząc o wolną Polskę w czasie wojny, potem w niemieckich obozach koncentracyjnych lub zmarli potem już w okresie PRL-u i od 1989 roku wolnej Polski.

• legion1
  • legion10